Otomatik Kapı Bakımı Nasıl Yapılır?

Otomatik Kapı Bakımı Nasıl Yapılır?

Merak edilen bu sorunun cevabı; kapı sisteminin kullanılma sıklığı ve sahip olduğu mekanizmaya göre farklılık gösterebilmektedir. Yine de sahip olduğunuz otomatik kapı sistemine yılda en az 2 defa servis eşliğinde bakım yaptırmanız gerekmektedir.

Otomatik kapı sistemlerine detaylı bakım yapmak istiyorsanız bu sistemler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Fakat, kendi kapı sisteminize yapabileceğiniz basit uygulamalar mevcuttur.

  • Otomatik kapı sisteminizi WD-40 ve benzeri pas sökücüler kullanarak elektronik cihazlara temas etmeden cıvataları ve tekerleri yağlayabilirsiniz.
  • Yana kayar kapı, bahçe kapısı, fotoselli kapı veya otomatik kepenk sistemlerini nemli bez ile temizleyebilirsiniz.

Sağlık ve güvenlik şartları gereğince otomatik kapıları çevreleyen yasal yükümlülükler ve üretici yönergelerine göre servis ve bakımların düzenli olarak yapılması gerektiği açıkça belirtilmiştir.

Otomatik Kapı Bakım Kontrolü Nasıl Yapılır?

Elektrikli kapılarınızın doğru ve detaylı bir şekilde kontrol edilmesi için eğitimli profesyonel bir ekip gerekir. Onarım ve montaj işlemlerini yapabilmek için uzmanlık gerektiği için bu tip otomasyon sistemlerinin bakımını kendi başınıza yapmanız zor ve tehlikeli olacaktır!

Ekiplerin yapacakları kontroller ve bakımlar şu şekilde sıralanabilir;

  1. Tüm elektronik cihazların kontrolü,
  2. Panellerinin, direklerin, menteşelerin ve kapının yapısal bütünlüğünü değerlendirme,
  3. Kontrol panosu ve kabloların denetimi,
  4. Sürgülerin, tekerleklerin, halatların ve hidrolik sisteminin kontrolü,
  5. Voltaj ve elektrik kontrolü yapmaktadır.

Teknik ekiplerimiz uygun fiyatlar ve kaliteli malzemeler ile İstanbul’un birçok noktasına otomatik kapı tamir servisi sağlamaktadır.

Otomatik kapı sistemleri hakkında sormak istediğiniz herhangi bir soru veya probleminiz var ise bizlere canlı destek hattından veya iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.

Otomatik Kapıların Servis Aralıkları Nedir?

Piyasada kullanılmakta olan döner kapılar, kayar kapılar veya seksiyonel kapıların ne kadar sık kullanıldığı servis bakım ihtiyacının ne kadar sık olacağını da belirlemektedir. Ev giriş veya garaj kapılarında kullanılan otomatik kapıların günde 2 – 3 defa açıldığını düşünürsek 6 ayda 1 defa olmak üzere yılda 2 defa bakıma ihtiyaç duymaktadır.

Yüksek katlı apartmanların çok sayıda otopark kullanıcısı olduğu için kullanılmakta olan otomatik kapı ve kepenk sistemleri yılda ortalama 4 – 5 defa bakıma ihtiyaç duymaktadır. Firmamızın önerisi bu tip kapıların 3 ay aralıklarla servis eşliğinde kontrol ve bakımlarının yapılması yönünde olacaktır.

Aniden oluşabilecek ve sizleri zor durumda bırakabilecek olan arızaların tespiti için rutin kontrol ve bakımların yapılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Birçok kapı kullanıcısının rutin bakımları masraf ve zaman alıcı bir iş olarak gördüğünü biliyoruz. Fakat, dürüst olmak gerekirse uzun vadede oluşabilecek herhangi büyük bir hasardan sizleri kurtarmakta ve kullanım ömrünü uzatmaktadır. Sorunları erken belirlemek aniden oluşabilecek arızaların önüne geçerek hem maddiyatı azaltır hem de zaman kazandırır.

Firmamız 1991’den bu yana başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de anlaşmalı olduğu servisler ile müşterilerine çözüm ortağı olmaktadır.

Otomatik kapılarınızın bakımı ve yedek parçalarıyla ilgili herhangi bir ihtiyacınızda online mağazamızı ziyaret edebilir, canlı destek hattımızdan veya iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.