Fotoselli Kapı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Fotoselli Kapı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Fotoselli kapı, otomatik cam kapı ve kayar kapı olarak bilinen bu sistem, insanların belli alanlara giriş-çıkışını düzenleyen ve insan gücü gerektirmeden, otomasyon sayesinde çalışan sisteme denmektedir.

Kapı sisteminin üst tarafında ve içerisinde sahip olduğu fotosel radarlar sayesinde cisimlerin varlığını hissederek otomatik açılma-kapanma yapmaktadır.

Fotoselli Kapının Faydaları Nelerdir?

Bu sistemlerin en önemli avantajının enerji tasarrufu sağlayarak fiziksel bir güce ihtiyaç duyulmadan açılması olarak belirtebiliriz. Kullanımı diğer birçok kapıya göre daha kolay olan bu sistem, sahip olduğu estetik güzellikleri ile birçok dekorasyona uyumludur.

Kullanıldığı alana modern ve şık bir duruş yansıtmaktadır. Bir diğer özellik olarak, sıcak veya soğuk havalarda kapının otomatik olarak kapanması sayesinde ortamın sıcak-soğuk dengesi korunmaktadır. Ayrıca, bu sistemlerin diğer birçok otomasyon sisteminden daha sessiz çalıştığını da söylemek gerekir.

Fotoselli Kapı Sistemi Neler İçermektedir?

Bu sistem ne kadar kolay bir kurulum sahip olsa da, iç detaylar ve panel kontrolü gibi unsurlar genellikle eğitimli ekipler tarafından gerçekleştirilir. Bu sistemin temel parçalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Fotosel Sensör Algılama Sistemi

Bu sistem, genellikle radar sensörleri olarak adlandırılır. Bu sensörler sayesinde kapıya yaklaşan objeler veya cisimler sistem tarafından algılanır ve kontrol paneline düşük voltaj elektrik sinyali gönderilir. Böylece, kapı otomatik olarak açılıp kapanabilir.

2. Kontrol Paneli ve Yönetim Sistemi

Bu panel, kapının ana kontrol mekanizmasıdır. Kapı panellerinin kontrol edilmesini sağlayan özellikler bu kısımda yer alır. Bu özellikler arasında genellikle kullanıma göre değişen modlar bulunur. Gece modu, normal mod ve kış modu gibi modlar şunlardır:

  • Gece modu, fotoselli kapıyı sürekli olarak açık konumda tutar.
  • Normal mod, kapı sisteminin herhangi bir cisim algıladığında açılmasını sağlar.
  • Kış modu, kapının soğuk günlerde yarı açık konumda olmasını sağlar, böylece soğuk hava içeriye fazla girmemekte ve ısı tasarrufu sağlanmaktadır.

3. Kanat Paneli Profilleri Sistemi

Yana kayar şekilde çalışan bu kanat sistemleri genellikle alüminyum profillerden oluşur. Kanatların ağırlaşması durumunda kapı motorunun kalitesi ve gücü önemlidir; aksi takdirde düşük performans gösterilebilir. Fotoselli kapı yaptırmayı düşünüyorsanız, özellikle bu kısma dikkat etmenizi öneririz.

4. Motor ve Kayış Sistemi

Panellerin, kontrol cihazının ve sensörlerin sağlıklı çalışabilmesi için motor en kritik parçalardan biridir. Piyasada birçok farklı motor ve kayış sistemi bulunmaktadır. Fotoselli kapı sisteminden en iyi şekilde faydalanabilmek için hız ayarı ve ağırlık ayarı gibi faktörler, motor ve yürütme grubunun kalitesine bağlı olarak ayarlanmalıdır.

Neden Fotoselli Kapılar Daha Çok Tercih Edilir?

Fotoselli kapıların kullanımı teknolojinin ve mimarinin modernleşmesi ile birlikte artmıştır. Oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri ve birçok firma fotoselli cam kapı sistemini tercih etmektedir. Bunun başlıca nedeni olarak kolay kullanımı ve şık görünüşünü söyleyebiliriz.

Mağazaların ve AVM’lerin bu tip kapıları tercih etmesindeki önemli sebeplerinden bir tanesi de müşterilerin ellerinde poşet veya çantalarla normal açılır kapıları açmakta zorlanmasıdır. Bundan kaynaklı mağaza girişlerinde insanlar rahatça giriş-çıkış yapamaz ve sıra oluşur. Ayrıca, böyle bir görüntü estetik açıdan oldukça zarar verici bir rahatsızlık uyandırmaktadır.

Depo ve sevkiyat yapılan alanlar için bu kapıların kullanımı taşıma işlemini oldukça kolaylaştırır ve işleri hızlandırır. İşçiler kapı açma-kapama işlemi yapmak zorunda kalmadan rahatça giriş-çıkış yapar ve verim yükselir.

Hastane ve evlerde fotoselli kapı sistemi kullanılması normal bir kapı kullanamayacak olan kişilerin odadan odaya veya koridordan farklı bir alana geçişlerini kolaylaştırır.

Ayrıca, bu sistemlerin bakımlarının rutin olarak yapılması durumunda uzun kullanım ömrü olduğunu söylemek gerekmektedir.

İhtiyaç duyduğunuz tüm fotoselli kapı imalat, satış ve yedek parçaları için online mağazamızı ziyaret edebilir, canlı destek üzerinden, iletişim numaralarımızdan veya sosyal medya hesaplarından firmamıza ulaşım sağlayabilirsiniz.