Otomatik Bahçe Kapısı Nedir?

Otomatik Yana Kayar Bahçe Kapısı Nedir

 

Otomatik Bahçe Kapısı Nedir?

Otomatik bahçe kapısı, garaj girişlerine veya otopark girişlerinde insan gücüne ihtiyaç duymadan otomasyon ile açılabilen kapılara denilmektedir. Sahip olduğu mekanizmanın özelliğine göre, hidrolik sistem veya elektrikli otomatik kapı motoru sistemiyle kolay kullanım sağlamaktadır.

Otomatik kapı sistemleri, apartman, site, müstakil ev veya iş yeri gibi birçok alanı daha korunaklı bir yapıya dönüştürmektedir.

Genellikle sürgülü olarak yana kayar bir mekanizmaya sahip olan otomatik bahçe kapıları, müşterinin ihtiyacı ve kullanılan alana göre farklı özellik veya yapıya sahip olarak üretilebilmektedir. Örnek verecek olursak, dar alana sahip olan ev veya iş yeri girişleri için dairesel açılır kapılar kullanılmaktadır. Ayrıca, diğer sistemlere göre daha estetik durduğunu söylemek mümkündür.

Bu kapı modelleri bahçe giriş kapısının ölçüsüne ve zemin yapısına göre özel üretilmektedir. Bu nedenle, bu sistemin kolaylıklı monte edildiğini söyleyebiliriz. Estetik görünüm güzelliği sunan ve modern bir dokunuş sağlayan otomatik kapılar ile hem güvenlik hem de modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kaç Çeşit Bahçe Kapısı Sistemi Vardır?

Kullanım alanlarına ve amaçlarına göre birçok farklı kapı sistemi mevcuttur. Bunların haricinde kullanılacak alana ve ihtiyaca göre farklı şekillerde otomatik kapı sistemleri de üretilebilmektedir.

Piyasada en çok karşılaşabileceğiniz otomatik bahçe kapısı sistemleri şu şekildedir;

  • Yana Kayar Bahçe Kapısı,
  • Dairesel Bahçe Kapısı,
  • Sürgülü Bahçe Kapısı,
  • Katlanır Bahçe Kapısı,
  • Dikey Açılır Bahçe Kapısı.

Otomatik bahçe kapıları, sitelerin veya müstakil konutların bahçe giriş kapılarını otomatik hale getirmek için uygulanırlar.

Soğuk veya sıcak hava koşullarında araçlarınızdan inmek ve kapıyı açmak için güç uygulamanıza gerek kalmadan, kapı sistemine entegre edilmiş uzaktan kumanda veya kartlı geçiş gibi kontrol özellikleriyle kapı sistemini otomatik olarak hareket ettirebilir ve kolayca kullanım sağlayabilirsiniz.

Kolay kullanımı haricinde, otomatik bahçe kapısının sadece otomasyon ile hareket edebilmesi ve aksi durumda kilitlenmesi de sizler için ekstra bir güvenlik sağlayacaktır.

Yaptırmak istediğiniz otomatik bahçe kapıların uzman ekiplerimizin rehberliği dahilinde tasarlanmasını istemeniz halinde, bizlere iletişim numaralarımızdan, canlı destek hattından veya sosyal medya hesaplarımızdan ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Otomatik Kapı Sistemleri Nasıl Çalışır?

Daha önce sürgülü veya makaslı şekilde çalışan bahçe kapılarına entegre edilen farklı otomasyon sistemleriyle birlikte otomatik kapılar insan gücüne ihtiyaç duyulmadan çalışmaya başlamıştır.

Otomatik kapı sistemlerinin çalışma prensipleri birkaç farklı aşamada gerçekleşir;

  • Kapı motorunun dişlileri veya hidrolik sistemi kapıya montaj yapıldıktan sonra kapının açılma sistemini harekete geçirecek olan kontrol paneli sisteme bağlanır.
  • Bu kontrol paneli HGS, Plaka okuma, uzaktan kumanda veya buton ile devreye girebilir.
  • Sistem kendisine gelen bu sinyali işler ve iç kısımdaki mekanizmayı harekete geçirerek kapının hareket etmesini sağlar.
  • Böylece kapı sistemi, kayış ve kasnaklar sayesinde açılmaya-kapanmaya başlar.

Otomatik kapı sistemlerinin çalışabilmesi için en önemli gereksinim “elektrik”tir. Birçok elektrikli kapı sistemi, elektrik olmadan çalışmaz ve sabit halde durur. Bu tip durumlarda motor mekanizmasının sahip olduğu manuel çalıştırma kısmı ile kapıyı acil durumlarda açıp kapatabilirsiniz.

Bahçe kapısı sistemlerinde arabaların veya insanların geçişi esnasında yaşanabilecek riskli durumlara karşı güvenlik önlemleri alınmıştır. Kapının çalışma güzergahına radar sensörler konularak bu tip engel tanıma özelliğini aktif edebilir ve güvenli şekilde kapıyı kullanabilirsiniz.

Otomatik Bahçe Kapısının Avantajları Nelerdir?

Bahçe kapısı sistemleri kullanıldığı alanlara ekstra güvenlik sağlamanın yanında birçok avantajda sağlamaktadır.

Eski bahçe kapılarının devamlı açık unutulması gibi bir problemin otomatik bahçe kapılarında kalmadığı ve açık unutulsa bile sahip olduğu otomatik kapanma özelliği sayesinde belli bir süre sonra kendini otomatik olarak kapattığını söyleyebiliriz.

Ayrıca, insan gücüne ihtiyaç duyan ve hareket ettirmesi çok zor olan bu kapıların otomasyon sistemiyle birlikte çok rahat bir şekilde kullanıldığı ve insan gücüne ihtiyaç kalmadan açma-kapama yapabildiğini ekleyebiliriz.

Özellikle yüksek güvenlikli alanların girişlerinde kullanılan bu sistemlere entegre edilen kartla geçiş sistemleri sayesinde giriş-çıkış yapılan tüm saatlerin ve kişilerin kaydını kurulan sistemde bulabilir ve gerekli tüm girişleri kontrol edebilirsiniz.

Genel olarak özetleyecek olursak, otomatik bahçe kapısı sistemleri sahip olduğu kolay kullanımı, yüksek güvenliği ve enerji tasarrufuyla çok fazla tercih edilmekte, kullanım sayısı her geçen gün artmaktadır.

İhtiyaç duyduğunuz tüm otomatik kapı modelleri ve yedek parçaları için online mağazamızı ziyaret edebilir, uzman canlı destek hattına ulaşarak bizlerden bilgi alabilirsiniz.