Yükleme Rampası Nedir?

Yükleme Rampası Nedir?

Yükleme rampası, kamyon veya römork gibi araçların yükleme ve boşaltma işlemlerini kolaylaştıran ve yükseklik farkını dengeleyen platformlardır.

Yükleme Rampalarının taşıma kapasiteleri kullanılacak alana ve ihtiyaca göre 7 ila 15 ton arasında değişebilmektedir.
 
Rampaların modeli seçilmeden önce bu sistemlerin montajlanacağı alan detaylı incelenmeli, ihtiyaca uygun model seçilmeli ve yerleri hazırlanmalıdır.
Yükleme rampaları seçilmeden önce belirlenmesi gereken en önemli etkenler şunlardır;
 
 • Kullanım amacı,
 • Yükleme alanı,
 • Taşınacak malzeme,
yukarıda sıraladığımız değişkenler göz önünde bulundurularak karar verilmeli ve üretime alınmalıdır.
 

Yükleme Rampa Modelleri Nelerdir?

Yükleme Rampaları kullanım amaçlarına göre farklı şekilde üretilmektedir. Teknik olarak sınıflara ayıracak olursak, Yükleme Rampaları Seyyar, Menteşeli, Teleskopik ve Dik olmak üzere 4 ayrı sınıfta incelenebilir. 

Seyyar Rampa:

Seyyar yükleme rampası ya da diğer adıyla Mobil Yükleme Rampası olarak bilinen bu ürün, kot farkı olmayan düz alanlarda forkliftin çalışabileceği yerlerde kullanılan yükleme rampası çeşididir.
 
Mobil olarak kullanılabilen seyyar rampa taşınabilir olmasıyla kullanıcıya oldukça avantajlı bir kullanım sağlar. Ortalama 10m. rampa uzunluğu ve 7-10 derecelik rampa açısı bulunmaktadır.
 
Seyyar Rampa ihtiyaca göre farklı ağırlıklara dayanabilecek güçte üretilebilmektedir. Forklift gibi taşıma raçları rampa üzerinde kaymadan hareket edebilmesi için damla desenli olarak üretilmektedir. Ayrıca, müşterilerin isteği üzerinde farklı renklerde boyanabilir.
 
Üretim ve montajını sağladığımız Yükleme Rampa Modellerinin teknik özellik, ürün video ve kataloglarına online mağazamız üzerinden inceleyebilir ve sorularınızı alanında uzman ekip arkadaşlarımıza sorabilirsiniz.

Menteşeli Rampa:

Menteşeli Yükleme Rampası işletmelerin yükleme ve lojistik alanlarında  zemin ile araç arasındaki kot farkını kaldırır güvenli ve konforlu yükleme imkanı sağlar. Menteşeli Rampa kullanımı için flap açılışı için ön kısımda ortalama 40 cm bir alan olması gerekir.
 
Menteşeli Yükleme Rampası modellerinin en sık kullanıldığı alanları sıralayacak olursak;
 
 • Fabrikaların sevkiyat bölümleri,
 • İşletmelerin yükleme – boşaltma alanları,
 • Depo girişleri olarak sıralanabilir.

Teleskopik Rampa:

Teleskopik Yükleme Rampası betonun içerisine gömülerek estetik bir tasarım sağlamaktadır. Ayrıca sahip olduğu hidrolik ekipmanlar sayesinde yükleme esnasında iş gücünü düşürmekte  ve iş verimini arttırmaktadır.
 
Teleskopik Rampa hidrolik üniteye komut veren kumanda sistemleri sayesinde çalışmaktadır. Bu yükleme rampası modeli sahip olduğu özellikler sayesinde her yükseklikteki alana yükleme-boşaltma yapabilmesini sağlar.
 
Hidrolik Yükleme Rampasının en sık kullanıldığı alanlar arasında;
 
 • Fabrikaların sevkiyat alanları,
 • Ticari yapıların yükleme – boşaltma kısımları,
 • Depo giriş – çıkışları,
gösterilebilir.

Dik Rampa:

Dik Yükleme Rampası genellikle daha sonradan ihtiyaç oluşması halinde tercih edilen Yükleme Rampası çeşididir. Menteşeli Yükleme Rampası ve Teleskopik Yükleme modellerinde gerekli olan çukur alanı bu modelde gerekmemektedir.
 

Yükleme Rampası Fiyatlarını Neler Etkiler ?

POLEDOOR olarak, farklı boyut ve özelliklerde ürettiğimiz Yükleme Rampası ve Körükleri, kullanıcılarımıza en kaliteli ve üst düzey ürünleri en uygun fiyatlarla sunmaktayız. Yükleme rampası fiyatları aşağıda sıralayacağımız faktörlerden etkilenmektedir;

 1. Yükleme Alanı ile Araç Arasındaki Kot Farkı
 2. Yüklenecek Malzemelerin Ağırlığı ve Yükleme Sıklığı
 3. Kullanılacak Yükleme Rampası Çeşidi

2024 Yükleme Rampası fiyatları hakkında bilgi almak ve firmanız için en uygun Yükleme Rampası türünü belirlemek için uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Web sitemizdeki WhatsApp butonuna tıklayarak veya iletişim kısmından bize hızlıca mesajınızı iletebilir ve anında yanıt alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir